• 0 Поддержать автора
  • Поделиться

Озеленення могил - екологічні традиції українців

Китиха   
Модератор   
12 мая 2013 2458 10

Вже скоро християни східної традиції відзначатимуть Великдень. А за ним прийдуть і дні поминання померлих на цвинтарях, які по-народному називаються "проводи", "гробки", "діди", а по-церковному "радониця". В останні десятиліття вкоренилась мода на прикрашання могил штучними пластмасовими квітами та вінками та заміну їх на "проводи" новими. 

Однак раніше в українській і загалом слов’янській народній традиції не було такого звичаю. Та й виробництва пластмас не існувало до ХХ століття. 

Екологи наголошують на тому, що існуюча практика є шкідливою для атмосфери Землі. Спалення минулорічних штучних квітів забруднює повітря токсинами, закопувати їх немає сенсу, бо вони не гниють. 

Етнографи зафіксували таку українську традицію прикрашання могил у ХІХ столітті: коли людина помирала, висаджували певні рослини, згідно з їхнім символічним значенням, а в поминальні дні приводили могили і ці зелені насадження до ладу. Деякі дослідники вважають, що жива рослина на могилі символізувала продовження життя душі померлого. 

Українські кладовища завжди потопали в зелені, земля там була вкрита килимом із барвінку, який має здатність розростатися на всі боки та зберігає зелений колір листя навіть і взимку під снігом. Це наш український аналог вічнозеленого лавру, популярного у давніх греків. 
 

Крім того, є ще одна цікава поминальна традиція, описана Вірою Зайченко в книзі "Вишивка Чернігівщини". Після похорону на могильного хреста пов’язували вишитий рушник ("убрус"), а потім щороку заміняли його новим перед Великоднем або на "проводи". За часів СРСР цей звичай було призабуто, але нині він відроджується. Щоправда, тепер на Чернігівщині для цього використовують придбаного рушника або й просто білу смугу серпанку ("тюлю"). 

Зауважу також, що в давнину могили не накривали кам’яною плитою, не ставили гранітних пам’ятників. Гробниці князів Русі, каплиці-усипальниці козацької старшини та пам’ятники на могилах видатних суспільно-політичних осіб можна не враховувати, адже це не було загальнонародною практикою. 

З точки зору екології це також важливо, адже, після спливу певного строку, необхідного для повного розкладання всіх органічних елементів (за цей час змінюється кілька поколінь нащадків померлих), кладовище могло бути використане повторно або саме собою перетворювалось на перелісок. Також ніколи не розташовували кладовища в зонах потенційного підтоплення річкою, а на узгір’ях. 

А тепер про те, які рослини садять за традицією. 

На могилах матерів, бабусь, заміжніх жінок сіяли пахучу траву материнку, садили липу. В українських народних піснях символом одруженої жінки є також яблуня, груша. На Херсонщині садили вишню, сіяли запашний васильок. 

Найвідомішою з лип, посаджених на могилі матері, є вікова липа у Києво-Печерській лаврі (нині має статус пам’ятки природи), яку, за легендою, посадив православний святий ХІ століття Феодосій Печерський. Правда це чи ні, та легенда відображає язичницькі вірування слов’ян, для яких липа була священним деревом-символом якоїсь богині-матері й шанувалась нарівні з дубом. 

На могилах чоловіків, дідів садили чоловічі дерева — дуб, ясен, клен.

Дуб є деревом-довгожителем з надзвичайно міцною, "залізною" деревиною. Він був символом слов’янського язичницького верховного бога Перуна — володаря вогню та блискавки, покровителя воїнів та ковалів. З деревини дуба будували й християнські храми. Тому його слід саджати на могилах старійшин роду, мудреців народу, видатних суспільно-політичних діячів та полководців. 

На могилах вояків садили березу, яка в стародавній українській традиції вважалась чоловічим деревом, а не жіночим, як у росіян. Здійснений мною аналіз українських пісень та етнографічних звичаїв свідчить, що береза в нас була символом вояка. "Березою" називали хлопця — ватажка різдвяних колядників. Пізніше був запозичений від росіян угро-фінського походження образ берези як дівчини. Утім, ця тема потребує окремої статті.

На могилах тих, що загинули в бою за Україну, або на могилах українців діаспори, садили кущ калини як символ пролитої крові та символ України. 

На могилах незаміжніх дівчат (одиноких бездітних жінок) сіяли барвінок, садили кущі любистку й калини. В українських піснях символом дівчини-сироти є тополя. 

Калина в українців на сьогодні має багатозначну символіку, однак її значення в цьому випадку таке: це символ дівчини дітородного віку (яка вже мала місячні). 

Любисток — це символ сексуальних відносин між чоловіком та жінкою, що можна зрозуміти як з його назви "любись-ток", так і з того, що його листя є афродізіаком. Висаджений на могилі дівчини, він символізував, мабуть, що вона так і не пізнала подружнього життя. 

Барвінок був основою для весільного вінка нареченої, обрядових вінків під час багатьох свят, а в давнину ­— символ бога Сонця, що видно з його назви, адже на Стародавньому Сході бог Сонця мав ім’я Бар-Бар. У міфології слов’ян бог Сонця Дайбог виступав у певні пори року в ролі нареченого й чоловіка. У деяких селах Західної України нареченому на весіллі також одягали вінок. Сіяння барвінку на могилі дівчини пояснювали так, що це їй "на вінок". 

На могилах неодружених хлопців, чоловіків садили чоловічі дерева та, мабуть, також сіяли барвінок. Під час відвідин кладовища дівчата плели вінки і прикрашали ними могили неодружених хлопців. Вочевидь, головним компонентом прикраси був саме барвінок, який зривали тут же. 

На могилах самогубців обох статей садили вербу. Етнограф Василь Скуратівський у книзі "Дідух: свята українського народу" писав про те, що батьки, забороняючи дітям купатися в холодній воді у квітні-травні, говорили про небезпеку й приказували: "Бо з людини верба виросте". 

Як бачимо, українці мали цілу систему рослинних розпізнавальних знаків на могилах. Якщо людина знала символіку тієї чи іншої рослини, то біля невідомої могили вона могла з великою точністю відгадати, кого в ній поховано: чоловіка чи жінку, одруженого чи ні. 

Звісно, це неповний перелік рослинних "намогильних пам’ятників". У кожному регіоні України, мабуть, були місцеві особливості. Вони на сьогодні є мало вивченими. 

Думаю, що доцільно комбінувати декілька рослин, аби зашифрувати ними найбільш повно інформацію про людину. Давайте відроджувати екологічні традиції пращурів! 

P.S. Основним джерелом інформації для статті була етнографічна праця "Звичаї нашого народу", автор — Олекса Воропай.

 
Конфетти

Конфетти

Имя: Світлана
Группа: VIP пользователь
Сообщений: 10997
Регистрация: 20.10.2009
Заходил(а): 19.03.2024
Город: Николаев
Район: Центральный
Телефон: 0936515763
Конфетти
VIP пользователь
   12 мая 2013
Цитата: #10961 Китиха 12 мая 2013, 06:52

Екологи наголошують на тому, що існуюча практика є шкідливою для атмосфери Землі. Спалення минулорічних штучних квітів забруднює повітря токсинами, закопувати їх немає сенсу, бо вони не гниють. 

перенесла тему в этот раздел
dina_barta

dina_barta

Имя: Діна
Группа: VIP пользователь
Сообщений: 9401
Регистрация: 05.11.2009
Заходил(а): 17.01.2021
Город: Николаев
Район: Центральный - Соляные
Телефон: 063-28-78-444 (viber)
dina_barta
VIP пользователь
   12 мая 2013
І я вважаю, що пластмаса - зручний винахід для лінивих в цьому випадку. Повісив - і вільний на рік.

Олено, дякую за інформацію, цікаво.
alisa

alisa

Имя: alisa
Группа: мати-єхидна
Сообщений: 18417
Регистрация: 22.10.2009
Заходил(а): 15.07.2023
Город: Николаев
Район: Центральный
alisa
мати-єхидна
   12 мая 2013
Штучні квіти можуть бути не тільки пластмасовими. 
На моїй батьківщині, в Новому Бузі все моє свідоме життя на могилах моїх пращурів висіли вінки із керамічних квітів - але вони дуже стійкі, їм було не один десяток років. Поміняли їх вже наприкінці 90-х на сучасні штучні, які відтоді міняємо щорічно, незважаючи на наші із сестрою пропозиції взагалі відмовитись від штучних квітів на могилах. Поки що ми своїх не переконали :(
А в зелені кладовища потопають і зараз. Принаймні сільські точно, на міських мені особливо бувати не доводилось.

В моєму регіоні на могилах висаджують майже усе перераховане, крім дубів. Частіше за все калину, хвойні дерева, берізки, бузок. Ніколи не бачила, щоб висаджували плодові дерева, це якось не прийнято. 

Як на мене, то традиція відвідування кладовища, особливо те, як це відбувається, показує, що українці все-таки в глибині душі залишаються язичниками.
Не твоя вина – що ти батька свого син
А твоя біда – не вміти бути ним
Китиха

Китиха

Имя: Елена
Группа: Модератор
Сообщений: 9161
Регистрация: 05.01.2011
Заходил(а): 18.04.2021
Город: Николаев
Район: Центральный
Телефон: 0675978483
Китиха
Модератор
   12 мая 2013
Цитата: #10961 alisa 12 мая 2013, 09:36
Ніколи не бачила, щоб висаджували плодові дерева, це якось не прийнято. 

 
Бо традиційно не можна нічого нести з кладовища. А залишати плоди - якось не по-хазяйські))) І я так вважаю, що плоди падатимуть, гнитимуть - не гарно
Китиха

Китиха

Имя: Елена
Группа: Модератор
Сообщений: 9161
Регистрация: 05.01.2011
Заходил(а): 18.04.2021
Город: Николаев
Район: Центральный
Телефон: 0675978483
Китиха
Модератор
   12 мая 2013
Цитата: #10961 alisa 12 мая 2013, 09:36
Як на мене, то традиція відвідування кладовища, особливо те, як це відбувається, показує, що українці все-таки в глибині душі залишаються язичниками.
І не тільки ця традиція. Всі християнські свята - реінкарнація язических. Християнство ж бо - штучно, жорстко насаджена зверху державою релігія. А щоб краще цей привій вріс, його щепили до народних традицій.
alisa

alisa

Имя: alisa
Группа: мати-єхидна
Сообщений: 18417
Регистрация: 22.10.2009
Заходил(а): 15.07.2023
Город: Николаев
Район: Центральный
alisa
мати-єхидна
   12 мая 2013
Цитата: #10961 Китиха 12 мая 2013, 10:00
Бо традиційно не можна нічого нести з кладовища. А залишати плоди - якось не по-хазяйські))) І я так вважаю, що плоди падатимуть, гнитимуть - не гарно
Просто в статті написано, що на Херсонщині вишню садили, то я і відмітила, що в нас так не роблять.
Чому не садять, в принципі-то ясно, я б теж не хотіла яблучок, вирощених на кладовищі. 
Не твоя вина – що ти батька свого син
А твоя біда – не вміти бути ним
Sunny-mammy

Sunny-mammy

Имя: Mary
Группа: Ведущий конкурсов
Сообщений: 4588
Регистрация: 24.05.2011
Заходил(а): 11.09.2019
Город: Николаев
Район: Ленинский - ЮТЗ
Sunny-mammy
Ведущий конкурсов
   12 мая 2013
А ми ніколи не несемо штучні квіти на могилки.
 Щодо зелені, то мені восени подобається старе кладовище на 9-ій. Наче по парку гуляєш. Якщо заходити зі сторони Херсонського, то такий гарний багряний дикий віноград усе пооплітав...Могил під ним майже не видно. А ще там купа красивих пам"ятників... Як не дивно звучить, але люблю там гуляти.
А найжахливіще кладовище для мене - в жовтневому по об"їздній. Як не їду там, так (я сліпенька))) бачу вир з мусора та пакетиків( І ані натяку на дерева.
t.me/zhgoogl
Китиха

Китиха

Имя: Елена
Группа: Модератор
Сообщений: 9161
Регистрация: 05.01.2011
Заходил(а): 18.04.2021
Город: Николаев
Район: Центральный
Телефон: 0675978483
Китиха
Модератор
   12 мая 2013
Цитата: #10961 Sunny-mammy 12 мая 2013, 10:21
Щодо зелені, то мені восени подобається старе кладовище на 9-ій. Наче по парку гуляєш. Якщо заходити зі сторони Херсонського, то такий гарний багряний дикий віноград усе пооплітав...Могил під ним майже не видно. А ще там купа красивих пам"ятників... Як не дивно звучить, але люблю там гуляти.
А найжахливіще кладовище для мене - в жовтневому по об"їздній. Як не їду там, так (я сліпенька))) бачу вир з мусора та пакетиків( І ані натяку на дерева.
Ну прям ані натяку))) У Жовтневому набагато "молодше" кладовище, і в старій частині є дерева, але звісно вони ще не великі. В більш новій - є деревця молоді. Але, звісно, не порівняти зі старим на 9.
Sunny-mammy

Sunny-mammy

Имя: Mary
Группа: Ведущий конкурсов
Сообщений: 4588
Регистрация: 24.05.2011
Заходил(а): 11.09.2019
Город: Николаев
Район: Ленинский - ЮТЗ
Sunny-mammy
Ведущий конкурсов
   12 мая 2013
Цитата: #10961 Китиха 12 мая 2013, 10:31
Ну прям ані натяку))) У Жовтневому набагато "молодше" кладовище, і в старій частині є дерева, але звісно вони ще не великі. В більш новій - є деревця молоді. Але, звісно, не порівняти зі старим на 9.
Ну я ж кажу, що я сліпенька/biggri Мабуть з машини не видно мені) 
t.me/zhgoogl
Просматривают эту тему:

Forum